Мисловщичкият манастир „Успение Богородично” се намира на 12 км от град Трън, между селата Велиново и Филиповци. Разположен е в низината на скалиста местност, където преминава река Мисловщица.
Съхранените сведения, свързани с историята на манастира „Успение Богородично”, са твърде малко и се отнасят към периода от XIX до средата на XX в. Последните проучвания показват, че вероятно храмът е изграден и изписан в края на XV или началото на XVI в., а в средата на XIX в. е добавен притвор. В храма са съхранени няколко надписа, които дават информация за историята на манастира. Първият съобщава, че през 1893 г. църквата е посетена от йеромонах Максим. Той е издраскал графит върху стенописите на южната стена на храма. В него Максим пише, че е родом от с. Костуринци, споменава името на монах Арсений и отбелязва годината на своето посещение – 1893.
Днес на място е запазен още един надпис, разположен върху северната фасада на църквата над вратата. От него научаваме, че издигането на притвора на църквата в Мисловщичкия манастир се дължи на двама дарители – Дионисий (за когото не са съхранени никакви исторически сведения) и йеромонах Байкушев от Трън. Михаил Байкушев започва основен ремонт на манастирската църква, изгражда притвора на храма и манастирските постройки. Той умира в Мисловщичкия манастир през 1880 г. След неговата смърт управлението на манастира поемат йеромонах Герасим Цветков (от 1876 до 1894), свещеник Димитър Цветанов (1859-1899) и йеромонах Агатон (1899-1909). Последният игумен на манастира – йеромонах Методий Миланов Соколов управлява манастира от 1910 до 1960 г. От този период на място е съхранена каменна плоча, върху която е изписано името му, а с негово дарение през 1924 г. е изписан образът на Богородица Ширшая небес в апсидата.
Църквата на Мисловщичкия манастир „Успение Богородично” заема централно място в манастирския комплекс. Архитектурният тип е характерен за повечето паметници от Западна България. Тя е еднокорабна, с издължен наос и малък притвор, покрити с двускатен покрив. Наосът е с размери 5,60 х 3,50 м, изграден е от ломен камък, споен с хоросан, а в горната си част е изграден зъборед с три реда тухли. Сводът е полуцилиндричен. Притворът е изграден в средата на XIX в. от ломен камък, споен с хоросан, на места са използвани и тухли. Помещението е измазано с вар.
В църквата е съхранена съвсем малко от живописта, украсявала храма. Голяма част от стенописите са свалени и днес се съхраняват в депата на Регионален исторически музей – Перник. Днес в храма са запазени фигурите на великите отци на Църквата от композицията Поклонение на жертвата в апсидата и малки фрагменти по южната и северната стена. Реконструкцията на иконографската програма показва, че в наоса са били поместени три регистъра – регистър със сцени от Великите Празници, регистър със светци в медальони и регистър с прави светци. Сред запазените фрагменти са съхранени и сцени, който не се срещат често в иконографската програма на църквите през поствизантийския период. Това са композициите Съмнението на Йосиф (кондак 3) от Богородичния акатист и две сцени, илюстриращи Чудесата Христови – Изцеление на слепия по рождение и Изцеление на болния от воднянка.
Кирилски.
Последните проучвания на съхранените живописни фрагменти показват, че вероятно зографите, изпълнили стенописите са познавали и използвали модели, сходни с тези от манастира „Св. Прохор Пчински” (Сърбия, 1488/9), „Св. ап. Петър и Павел” в Орлица (България, 1491), „Св. Никола” в манастира Горняк (Сърбия, ок. 1490) и Дейсис със светци oт Кратово (Музей на Македония, XVI в.). Може да се допусне, че изписването на храма е станало в самия край на XV в. или началото на XVI в., по времето, когато са изпълнени останалите три църкви. Характерен белег за този художествен кръг е сходното представяне на позите и жестовете на фигурите.
В изброените паметници може да се разграничи стилът на няколко зографски екипа, което вероятно е причината в някои от композициите да се откриват общи иконографски особености, но и стилови различия.
Част от изследователите излагат мнението, че тези зографски екипи са получили своите художествени умения и познания в Кратово. През XIV и XV в. градът е известен с доброто си материално състояние, дължащо се на богатите рудници и обработката на метали. Но дали Кратово е художественият център, където са се обучавали тези зографи, е невъзможно да се твърди със сигурност поради липсата на преки податки за това.
Поради лошото състояние на живописта, през 1979-1980 г. екип от Национален институт за недвижимо културно наследство взима решение част от стенописите от южната, северната и източната стена на църквата да бъдат аварийно свалени. Реставрационният екип е в състав: Аблена Мазакова, Боряна и Благой Дживджанови. Те реставрират свалените фрагменти и ги предават на съхранение в Регионален исторически музей – Перник, където се намират и днес.
Реставрираните стенописи се съхраняват в специално пригодени кутии и са в много добро състояние. Идеята на проекта, подготвен от Национален институт за недвижимо културно наследство, е Мисловщичкият манастир да бъде възстановен и реставриран. Поради тази причина през 1979-1980 г. са свалени само тази част от стенописите, която не би могла да се съхрани до цялостното му възстановяване.
През 2004 г. в Регионален исторически музей – Перник са депозирани и други фрагменти, които са в лошо състояние. Стенописите са свалени в началото на 90-те години и са пренесени в църквата „Св. Георги” в Брезник. Част от тях са загубени поради лошото им съхранение преди да постъпят в музея. Друга част са реставрирани през 2012 г. в катедра „Консервация и реставрация” на Националната художествена академия от Антония Ангелова, Борил Николов и Дана Златанова. Възстановените фрагменти са от южната стена на храма (фигурите на св. Петър Александрийски, св. Антоний Велики, св. Никола и св. Йоан Рилски) и днес са част от експозицията на Регионален исторически музей – Перник.
Майя Захариева
Грабар, А. Няколко средновековни паметници из Западна България. – ГНМ (1921), С., 1922, 289.
Миятев, К. Приноси към средновековната археология на българските земи. – ГНМ (1921), С., 1922, 280-281.
Димитрова, Д., З. Ганева, Д. Каменова. Мисловщицки манастир (принос към изучаването на софийските манастири). – Изкуство, 6, 1981, 18-23.
Митова-Джонова, Д. Археологически паметници в Пернишки окръг. С., 1983, 34-36.
Бакалова, Е., Л. Прашков, Ст. Бояджиев. Манастирите в България. С., 1992, 178-179.
Илиев, Н. Мисловщичкият манастир св. Богородица. С., 2001.
Чолева-Димитрова, А. Селищни имена от Югозападна България. С., 2002, 147.
Ванев, И. Трансфериране на стенописи в българската реставрационна практика. Дисертация. С., 2007, 68.